Ile trwa rejestracja VAT w 2018 roku

Złożyłeś w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R i słuch o nim zaginął? Kontrahenci czekają na faktury VAT a Ty nadal nie uzyskałeś wpisu do rejestru VAT? W tym artykule dowiesz się:

 1. Ile trwa rejestracja VAT
 2. Jak wygląda kontrola w firmie przy rejestracji
 3. Jak zaoszczędzić przy rejestracji
 4. Jak przyspieszyć rejestrację VAT

Zmiany w procesie rejestracji VAT

Od początku 2017 roku, proces rejestracji VAT uległ znacznemu wydłużeniu. Dawniej, wystarczyło aby przedsiębiorca złożył wniosek VAT-R w urzędzie skarbowym a wpis pojawiał się po kilku dniach. Obecnie, celem poprawienia rzetelności rejestru VAT oraz utrudnienia rejestracji podmiotów służących do wyłudzeń VAT, na Urzędzie Skarbowym ciąży obowiązek weryfikacji podmiotów ubiegających się o rejestrację VAT.

Niedługo po wprowadzeniu tych zmian, wielu świeżo upieczonych przedsiębiorców napotkało poważne problemy. Po złożeniu VAT-R nie już oni wystawiać faktur zwolnionych z VAT (zrzekli się tego prawa) jednocześnie nie mogąc wystawiać faktur z VAT-em (nie posiadali jeszcze wpisu do rejestru VAT). W związku z opisanym problemem, w odpowiedzi na interpelację nr 14966, we wrześniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów zaleciło urzędom „zintensyfikowanie działań podejmowanych w ramach weryfikacji danych zgłoszonych w VAT-R celem przyspieszenia rejestracji podatników w podatku VAT”.

Ile maksymalnie trwa rejestracja VAT?

Dawniej podejrzewano że maksymalny czas uzyskania rejestracji VAT jest ograniczony przez art. 139 Ordynacji Podatkowej. Wówczas wynosiłby on 1 miesiąc (lub 2 meisiące dla sprawy „szczególnie skomplikowanej”).

Niestety, w rzeczywistości nie określono maksymalnego czasu rejestracji VAT. Potwierdzenie takiej interpretacji przepisów znajdujemy także w odpowiedzi na wcześniej wymienioną interpelację.

Ile z reguły trwa rejestracja VAT?

Z różnych wpisów znajdowanych na forach internetowych, wynika że średni czas rejestracji VAT w 2018 roku oscyluje w granicach 3 miesięcy.

U mnie, o dziwo, cała procedura zakończyła się w 1 miesiąc! Jak to możliwe? Tutaj przechodzimy do tematu weryfikacji podmiotu:

Na czym polega weryfikacja i jak wygląda kontrola?

Choć może się to wydawać dziwne, przepisy nie określają w jaki sposób Urząd Skarbowy powinien weryfikować firmę ubiegającą się o wpis do rejestru VAT. Najczęściej inspektorzy US po prostu przychodzą do siedziby firmy w terminie ustalonym telefonicznie kilka dni wcześniej.

W trakcie kontroli, uzupełniają notatkę własnymi obserwacjami oraz notują odpowiedzi na zadawane przedsiębiorcy pytania. Nie należy się spodziewać szczegółowego badania biznesplanu – wywiad raczej ograniczy się do pytań typu „Czy planuje Pani tutaj przyjmować kontrahentów”.

Jak już wcześniej wspomniałem, przepisy nie określają w jasny sposób sposobu weryfikacji podmiotu ubiegającego się o rejestrację VAT. Przeprowadzane kontrole są raczej praktyką urzędów a nie odgórnie narzuconymi procedurami. Oznacza to że w niektórych przypadkach, Urząd Skarbowy może dokonać weryfikacji firmy bez składania osobistej wizyty u przedsiębiorcy. Tak właśnie było w moim przypadku i właśnie z tego powodu cała procedura zakończyła się w miesiąc.

Jak sprawdzić czy już jesteś VATowcem?

Od 2015 roku, przy składaniu formularza VAT-R, istnieje możliwość rezygnacji z otrzymania potwierdzenia rejestracji. Wypełniając formularz VAT-R wystarczy zaznaczyć „nie” w punkcie 64. W taki sposób można zaoszczędzić 170 złotych.

Jak zatem sprawdzić czy jest się już VAT-owcem? Wystarczy wpisać swój numer NIP do narzędzia dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów.

jak sprawdzić rejestrację vat
Sprawdzanie rejestracji VAT

Jak przyspieszyć proces rejestracji VAT?

Nie masz bezpośredniego wpływu na to ile zajmie rejestracja VAT. Możesz natomiast podjąć pewne kroki, które mogą ten proces przyspieszyć:

Rzetelnie wypełnij formularz VAT-R

Bądź transparentny. Pamiętaj że urząd najprawdopodobniej zweryfikuje wszystkie dane które przedstawiłeś. Jeżeli korzystasz z wynajętej lub użyczonej nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej, pamiętaj o załączeniu umowy najmu lub użyczenia do formularza VAT-R.

Upewnij się że dane firmy w CEIDG nie budzą podejrzeń

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na zmianę danych w CEIDG na czas ubiegania się o rejestrację VAT. Po otrzymaniu wspomnianej rejestracji, powracają do poprzednich danych.

W procesie rejestracji bądź zawsze gotowy na odebranie telefonu od US

Przegapienie próby kontaktu ze strony US może niepotrzebnie przedłużyć procedurę. Przez cały proces rejestracji, miej telefon w pogotowiu.

Daj możliwość zweryfikowania swojej działalności bez wysyłania kontroli

Urząd Skarbowy nie musi wysyłać kontroli do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli prowadzisz działalność którą łatwo można udokumentować przez internet, zadbaj o profesjonalną i wiarygodną stronę internetową. Umieszczenie na niej informacji o świadczonych usługach, przedstawienie realizacji oraz możliwości kontaktu może pozwolić Ci na uniknięcie kontroli, w rezultacie przyspieszając całą procedurę. Więcej porad dotyczących stron internetowych dla firm znajdziesz na tym blogu w dziale Przedsiębiorca w internecie.

Jeżeli sprawa się przeciąga, samemu zgłoś się do US z prośbą o kontrolę

Choć telefon do Urzędu Skarbowego z prośbą o kontrolę w firmie może wydawać się dziwny, niektórym przedsiębiorcom udało się w taki sposób przyspieszyć proces rejestracji VAT.

Ile u Ciebie trwała rejestracja VAT? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach 🙂

 • daniq
  2 grudnia 2018 at 20:28

  U mnie rejestracja trwała prawie 4 miesiące. Papiery zlozylem w sierpniu a wpis uzyskałem kilka dni temu (koniec listopada) :/

  Odpowiedz
  • okiem_przedsiebiorcy • Autor •
   2 grudnia 2018 at 20:41

   Jak myślisz, co było przyczyną tak długiego przetwarzania Twojego wniosku? Miałeś w międzyczasie kontrolę w firmie?
   Pozdrawiam, Paweł

   Odpowiedz
 • Dominika
  6 grudnia 2018 at 14:54

  U mnie kontrola również się przedłuża… dokumenty zostały złożone na początku listopada, a dziś otrzymałam pismo z informacją o przedłużeniu do stycznia.

  Odpowiedz
 • Adam
  10 grudnia 2018 at 19:10

  Jak wygląda proces weryfikacji w celu rejestracji do VAT w przypadku braku stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej? Czy w takim wypadku trzeba posiadać tytuł prawny do np. lokalu pod adresem zamieszkania?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • okiem_przedsiebiorcy • Autor •
   11 grudnia 2018 at 22:50

   W moim przypadku (brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej oraz adres doręczeń różny od adresu zamieszkania), razem z formularzem VAT-R złożyłem dokumenty potwierdzające tytuł prawny do lokalu pod adresem doręczeń oraz pod adresem zamieszkania. Jestem przekonany że przedłożenie potwierdzenia tytułu prawnego do adresu doręczeń jest niezbędne (to usłyszałem w urzędzie), nie mam natomiast pewności co do samego adresu zamieszkania (złożyłem na wszelki wypadek).
   Jeżeli w Twoim przypadku adres doręczeń jest tożsamy z adresem zamieszkania, sprawa jest prosta. Potrzebujesz tylko jednego dokumentu.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia,
   Paweł

   Odpowiedz
   • Adam
    11 grudnia 2018 at 22:52

    Dzięki za odpowiedź 😉

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *