zmiany leasing samochodu firmowego 2019

Leasing samochodu w 2019 roku – nadchodzące zmiany

Rok 2019 niesie ze sobą bardzo istotne zmiany w rozliczaniu kosztów związanych z leasingiem i eksploatacją samochodu w firmie. W tym artykule przedstawię Ci zwięzłe podsumowanie nadchodzących zmian. Omówimy między innymi:

  1. Jak zmienią się zasady rozliczania kosztów leasingu samochodu w 2019 roku?
  2. Co zmieni się w rozliczaniu kosztów eksploatacyjnych samochodu?
  3. Co z dotychczas zawartymi umowami leasingu?
  4. Czy powinieneś pospieszyć się z zawarciem ewentualnej umowy leasingu do końca 2018 roku?

Zmiany w rozliczaniu leasingu i kosztów eksploatacji samochodów

Temat zmian w rozliczaniu leasingów oraz kosztów eksploatacji samochodów przez firmy przetaczał się w mediach przez ostatnie kilka miesięcy.

Co kilka tygodni pojawiały się informacje o nowej wersji projektu nowej legislacji. Pierwsze z nich przedstawiały bardzo dotkliwe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców, które z kolejnymi iteracjami projektu, łagodniały.

W chwili publikacji tego artykułu sprawa jest już jasna. Ministerstwo Finansów opracowało finalną wersję projektu, która została przyjęta przez rząd.

Odliczanie podatku VAT od kosztów samochodu firmowego

Dotychczas obowiązujące zasady nie uległy zmianie. Tak jak dawniej, od kosztów związanych z zakupem i eksploatacją samochodu (raty leasingowe, przeglądy, materiały eksploatacyjne oraz paliwo) odliczamy całość VATu (jeżeli samochód służy wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej) lub połowę VATu (jeżeli auto eksploatujemy także do celów prywatnych).

Wprowadzane zmiany dotyczą natomiast tego, co dzieje się z pozostałą po odliczeniu (w całości lub części) podatku VAT kwotą.

Zaliczanie rat leasingu do kosztów uzyskania przychodu

Tutaj omówimy pierwszą i najważniejszą zmianę. Dotychczas przedsiębiorca mógł zaliczyć całą kwotę raty leasingowej pozostałą po odliczeniu podatku VAT (w jego całości lub w połowie) jako koszt uzyskania przychodu. Od przyszłego roku, to twierdzenie będzie prawdziwe tylko w przypadku samochodów kosztujących nie więcej niż:

  • 134 529 zł netto – jeżeli przedsiębiorca odlicza połowę VATu (użytkowanie samochodu do celów mieszanych)
  • 150 000 zł netto – jeżeli przedsiębiorca odlicza całość VATu (kilometrówka)

Co dzieje się w przypadku droższych samochodów? Wówczas kosztem podatkowym jest taka część raty leasingowej ile wynosi stosunek limitu 150 000 zł do ceny samochodu. Dla przykładu: jeżeli weźmiesz w leasing samochód za 300 000 zł netto (odliczając cały VAT), kosztem uzyskania przychodu będzie jedynie 50% raty leasingowej netto (ponieważ 150 000 / 300 000 = 0.5).

drogie samochody nowe w leasingu 2019
Leasingobiorcy najdroższych samochodów stracą na podatku dochodowym kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zdjęcie: materiały prasowe Daimler AG

Zmiany w rozliczaniu kosztów eksploatacyjnych

Od przyszłego roku, wszystkie koszty eksploatacyjne samochodu (paliwo, serwis, parking, materiały eksploatacyjne i części) przedsiębiorcy, który używa samochodu do celów mieszanych (osobistych oraz firmowych) będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu jedynie w 75%.

Dla przykładu: płacąc 1230 zł brutto za usługę serwisową, po odliczeniu połowy podatku VAT otrzymujemy 1115 zł, z których kosztem uzyskania przychodu jest jedynie 836 zł 25 gr.

Co jeśli już mam drogi samochód w leasingu?

Jeżeli już posiadasz samochód w leasingu o dowolnej wartości, nie musisz obawiać się zmian. Projekt zakładający dwuletni okres przejściowy, po którym konieczne byłoby przejście na nowe zasady został porzucony. Prawa nabyte zostają zachowane.

Inaczej sprawa wygląda przy rozliczaniu kosztów eksploatacyjnych związanych z samochodem w leasingu. Przed tymi zmianami nie można się uchronić – od stycznia 2019 roku tylko 75% kosztów eksploatacyjnych można uznać za koszt uzyskania przychodu.

Wejście w życie nowych zasad

Nowe zasady wchodzą w życie 1 stycznia 2019 roku. Umowy leasingowe zawarte do końca bieżącego roku będą rozliczane na starych, korzystniejszych zasadach.

Podsumowanie

Nadchodzące zmiany uderzą najbardziej w przedsiębiorców leasingujących relatywnie drogie samochody. Dla pozostałych przedsiębiorców, opisywana reforma będzie odczuwalna przede wszystkim przy rozliczaniu kosztów eksploatacyjnych samochodów stosowanych do celów mieszanych.

Do końca roku pozostał jeden miesiąc – dokładnie tyle czasu masz na zawarcie umowy leasingowej na starych zasadach. Jeżeli planujesz wziąć nowy samochód w leasing, zapoznaj się z moim wpisem porównującym leasing klasyczny z wynajmem długoterminowym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *